ריפוי מלא

ריפוי מלא של פלדה הוא טיפול תרמי שבמהלכו מחממים את הפלדה לטמפרטורה אוסטניטית ומשהים את הפלדה בטמפרטורה זאת עד הומוגניזציה מלאה של האוסטניט. בתום ההשהיה מתבצע קירור לטמפ’ החדר. מטרת הטיפול הוא לרכך את הפלדה ככל שניתן כדי להעלות את כושר העיבוד שלה.

פלדות עם אחוז פחמן גבוה או עם ריכוז מסגסגים גבוה קשות לעיבוד במיוחד לאחר עיבוד בחום וקירור באוויר. ביצוע ריפוי מלא מפחית את הקשיות והופך את החומר קל ונוח יותר לעיבוד. לעומת זאת, ריפוי של פלדות דלות פחמן נמוך מ 0.35% C בדרך כלל יגרום למבנה רך ודביק ולא נוח לעיבודי חיתוך. בנוסף, טיפול ריפוי לפני חיסום עשוי לסייע בצמצום הסיכוי להיווצרות סדקים עקב הקשייה בחיסום.
ריפוי מלא ניתן לבצע על פלדה כמו גם על סגסוגות נחושת ופליז. טיפול זה לרוב מבצעים על פלדות עם תכולת פחמן גבוהה ועל פלדות כלים במטרה להביא לרכך את החומר לשפר את כושר העיבוד שלו. חלקי נחושת ופליז מתקשים כתוצאה מעיבוד בקור. את האפקט של העיבוד ניתן לצמצם באמצעות טיפול ריפוי מלא. הקשיות המתקבלת לאחר טיפול הריפוי תלויה בסוג פלדה או בסוג הסגסוגת. מומלץ לבצע תהליך זה בחומרי גלם ממשפחת XX3 לאחר שעברו עבוד פלסטי “קר”.
תהליך ריפוי מלא של פלדה מתבצע באמצעות חימום הפלדה לטמפרטורה אוסטניטית והשהייתה בטמפרטורה זאת עד הומוגניזציה מלאה של האוסטניט. במהלך ההשהיה הארוכה בטמפרטורה מתבצע גיבוש מחדש ועידון גרעינים. בתום ההשהיה, מתבצע קירור איטי לטמפ’ החדר. טמפרטורת התהליך תבחר כתלות בסוג הפלדה. בטיפול מתבצע בד”כ באווירה מגינה או בתנור ואקום כדי למנוע חמצון או דה-קרבוניזציה.
;