שחרור מאמצים

טיפול שחרור מאמצים מבוצע על חלקי מתכת במטרה לצמצם מאמצים שנותרו בחומר ובכך לצמצם את הסיכון לסדקים בתהליכים הבאים המבוצעים לחלק.

עיבוד שבבי וחיתוך, כמו גם דפורמציה פלסטית וטיפול תרמי כגון חיסום, יגרמו להצטברות מאמצים בחומר. מאמצים אלו עלולים לגרום לשינויים לא רצויים באם ישוחררו באופן לא מבוקר לדוגמא באמצעות טיפול תרמי שיתבצע לאחר מכן. כדי למזער את המאמצים אלו ולצמצם את הסיכון לסדקים ושינויים יש לבצע טיפול שחרור מאמצים. שחרור מאמצים בד”כ מבוצע לאחר עיבוד גס, לפני עיבוד סופי וליטוש פני שטח.
שחרור מאמצים לא משנה את המבנה של החומר ובד”כ אינו משפיע על הקשיות שלו באופן משמעותי. שחרור מאמצים לחלקים לאחר חיסום והרפיה יתבצע בטמפ’ נמוכה ב 50ºC לפחות מהטמפרטורה של ההרפיה שבוצעה לפני כן כדי למנוע השפעה על קשיות החלק. שחרור מאמצים לפני ניטרו-קרבורייזינג יתבצע בטמפ’ הגבוהה מ 600ºC ומומלץ לבצעו בחלקי אלומיניום לאחר שעברו עבוד שבבי גס.
שחרור מאמצים מתבצע בטמפרטורות שונות בהתאם לסוג המתכת הנדרשת לטיפול, אך תמיד הטמפ’ תהיה מתחת לטמפרטורה הקריטית. התהליך מסתיים בקירור איטי בתנור או באוויר. הקפדה על מהירות קירור איטית חשובה במטרה למנוע מהיווצרות מאמצים חדשים בקירור. מהירות הקירור רלוונטית במיוחד עבור חלקים גדולים. התהליך מיועד לקונסטרוקציות אחרי ריתוך ולהורדת דפורמציות לפני חיסום (מבוצע לאחר עבוד שבבי גס).
;